Divu sporta stundu vietā – piecas. Tieši to paredz "Latvijas Olimpiskās komitejas" (LOK) ikgadējais projekts "Sport visa klase", kas trešajā gadā pulcēs rekordlielu klašu un dalībnieku skaitu.

Projekta klases ir sadalītas sešos reģionos un katrā no tiem martā rīkos draudzības sacensības, kas kopā ar skolēnu sekmēm noteiks, kuras būs tās sešas laimīgās klases, kuras kvalificēsies maijā Jelgavā notiekošajam projekta finālam. Projekta mērķis ir četru mācību gadu laikā mērķtiecīgi uzlabot visu iesaistīto klases skolēnu fizisko sagatavotību, stāju, dodot motivāciju nodarboties ar sportu. Projekts kā vienmēr – pakāpeniski sākas ar 3.klasi, kamēr 5.klašu skolēni ir tie cīnītāji, kuri projektā darbojas no pirmās dienas.

Kā sacīja LOK ģenerālsekretārs [olympian id="406" name="Žoržs Tikmers"], projektu šobrīd atbalsta 59 pašvaldības, dodot iespēju projektā piedalīties kaut dažām klasēm pašvaldībā. "Gribētos, lai vismaz viena klase pārstāv katru pašvaldību, tāpēc ļoti ceram uz projekta paplašināšanos nākamajos gados," sacīja Ž. Tikmers, kurš atklāja, ka projekta sākumā negatīva attieksme bijusi pret futbola iekļaušanu programmā, kas liek kopā spēlēt gan puišiem, gan meitenēm. Tomēr drīz vien attieksme krietni uzlabojusies, redzot bērnu lielo vēlmi pilnveidoties futbola prasmēs. Kopumā projektā šogad piedalīsies vairāk nekā 3000 dalībnieku no 130 klasēm. Šogad nākušas klāt 73 izglītības iestādes ar 82 klasēm.

Pirmajā gadā kā nozīmīgu ieguvumu LOK prezentēja olimpisko audzinātāju piesaisti katrai klasei, piemēram, pludmales volejbolistu [olympian id="462" name="Mārtiņu Plaviņu"], bijušo futbolistu Māri Verpakovski, brīvās cīņas cīkstoni [olympian id="544" name="Anastasiju Grigorjevu"] un citus. Tā kā projektā vairs nepiedalās sešas, bet vairāk nekā 100 klases, olimpiešu iesaiste vairs nav obligāta – ja skola spēj no savu absolventu vidus atrast kādu zināmu sportistu – olimpieša piesaiste nāks tikai par labu, jo ļaus bērniem klātienē redzēt kādu atpazīstamu Latvijas sportistu, kurš varētu pastāstīt par savu pieredzi, kā arī novadītu kādu sporta stundu. Kā pastāstīja Rīgas 69. vidusskolas sporta skolotāja Dace Purvaine, kura ir galvenā "vaininiece", kāpēc projekts beidzot sasniedzis arī Rīgas 69.vidusskolu, skolu nav beiguši pārāk daudz slavenu sportistu. Viens no pretendentiem – olimpiskais medaļnieks kamaniņu sportā [olympian id="108" name="Mārtiņš Rubenis"] jau ir citas klases mentors. "Par sportista piesaisti esam domājuši, bet nav lielas izvēles. Es gribēti piesaistīt "Sportacentrs.com" galveno redaktoru, bijušo volejbolistu Jāni Celmiņu, bet diemžēl tas vēl nav īstenojies. Ceram uz dažām sporta stundām piesaistīt arī bijuši kamaniņu sportisti, mūsu kādreizējo sporta skolotāju, tagad Murjāņu Sporta ģimnāzijas direktori [olympian id="89" name="Ingrīdu Amantovu"]," atklāja D. Purvaine.

Baseins vai svaigs gaiss

Projekts paredz katru nedēļu nodrošināt kvalitatīvu 3 fakultatīvo sporta nodarbību sarīkošanu, papildus tām divām sporta stundām, kas ir paredzētas obligātajā izglītības programmā. Viena stunda atvēlēta vispārējai fiziskajai sagatavotībai, otra – futbola iemaņu apguvei, bet trešā – peldēšanai vai nodarbībām svaigā gaisā. Tieši nodarbība svaigā gaisā ir viens no projekta jauninājumiem, kas ļāvis šogad pieteikties krietni vairāk skolām nekā iepriekš. Jo ne visur ir iespējams piekļūt peldbaseinam.

Šī iemesla dēļ projektā pirmo gadu pārstāvēta arī Rīgas 69. vidusskola, kurai nav sava peldbaseina, bet nokļūšanu un baseina īre gultos uz vecāku pleciem. Tāpēc pedagogi kopā ar vecākiem ūdeni nolēmuši mainīt pret svaigu gaisu. Kas bērnus apmierinājis. "Mums vislabāk patīk doties ārā – nemaz nav auksts. Turklāt vajag rūdīties," noteic aktīvākie klases zēni. D, Purvaine man sacīja, ka iešana ārā bērnu vidū šobrīd esot topa augšgalā. "Mums gan nav iekrituši lielie mīnusi, bet sniegs gan ir biezs. Bet tas nekas – pa kupenām ņemamies ar lidojošajiem šķīvīšiem, spēlējam futbolu, krītam gar zemi. Ņemot vērā, ka esam Rīgā, apstākļi mums ir lieliski – tepat ir mežs, nav lielas satiksmes," stāsta sporta skolotāja. "Es biju viena no tām, kuru LOK uzaicināja uz pasākumu, kurā bija jādalās pieredzē un jāizsaka domas par projektu - vai es vispār redzu iespēju mūsu skolas skolēniem piedalīties šajā projektā. Sākumā tas likās mazliet nereāli, bet saliekot visu pa plauktiņiem, ar kolēģiem sapratām, ka viss ir iespējams," norādīja sporta skolotāja.

Vēl cits projekta jaunums ir nesen parakstītais sadarbības līgums ar Aizsardzības ministriju, lai veicinātu Jaunsardzes un “Sporto visa klase” dalībnieku iesaisti kopīgos pasākumos, kā arī lai motivētu bērnus un jauniešus nodarboties ar sportu un piekoptu veselīgu dzīvesveidu. Tāpat sadarbībā ar Jaunsardzi plānots organizēt “Sporto visa klase” labāko klašu vasaras nometni.

Viegli nebūs

Bērni jau piedalījušies lielajā projekta atklāšanā, kas novembrī norisinājās Valmieras olimpiskajā centrā (bērni bijuši sajūsmā par redzēto improvizācijas teātri), tāpat izdevies apmeklēt Pasaule florbola čempionāta atklāšanas spēli starp Latviju un Zviedriju, pa ceļam uz atklāšanu pabūts arī Siguldas kamaniņu trasē. Atpūta taču arī ir nepieciešama! Tomēr kļūt par reģiona vienīgo un labāko komandu, kas kvalificēsies lielajam finālam, nebūs viegli. Bērni gan man sacīja, ka ar sekmēm problēmas neesot, kur nu vēl ar sporta nodarbībām un stafešu veikšanu. Tomēr klases audzinātāja Inese Žemaite man sacīja, ka kaut arī matemātikā iet labi (latviešu valodu gan bērni nemin – tur vēl nedaudz jāpacenšas) un šobrīd aktīvi tiek strādāts pie reizrēķina apguves, dažiem tas ir klupšanas akmens pie kā jāstrādā pastiprināti. Tomēr neviens nepadodas un klase ļoti cer, ka izdosies piepildīt lielo mērķi un fināls kļūs par realitāti. Vismaz bērnu acīs bija redzama apņēmība mērķi īstenot. To pierāda arī citu vidusskolas skolēnu pozitīvā skaudība. "Tā kā visai klasei ir vienādi "Sporto visa klase" sporta krekli, citi skolēni aktīvi prasa tādus pašus, kā arī izsaka vēlmi pēc biežākām sporta stundām. Pamanīti esam," atzina D. Purvaine. Vismaz skolēni noteikti ir par trešās sporta stundas ieviešanu, ko aktīvi atbalsta arī LOK.