Latvijas vīriešu basketbola izlase ieguvusi tiesības startēt šī gada Riodežaneiro Olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrā, jo par šo sacensību rīkotājām izraudzītas Itālija, Serbija un Filipīnas, otrdien lēma Starptautiskā Basketbola federācija (FIBA).

Kvalifikācijas turnīri notiks Itālijas pilsētā Milānā, Serbijas galvaspilsētā Belgradā un Filipīnu galvaspilsētā Manilā.

Itālija un Serbija no Eiropas zonas jau automātiski bija kvalificējušās Riodežaneiro Olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīram, tāpēc ceļazīmi uz atlases sacensībām ieguva arī kontinenta meistarsacīkšu astotā spēcīgākā vienība - Latvija - un devītās vietas ieguvēja Horvātija.

Uz kvalifikācijas turnīra rīkošanu pretendēja arī Turcija, Vācija un Čehija.

Olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrs notiks no 4. līdz 10.jūlijam, bet Olimpiādē komandas sacentīsies jau mēnesi vēlāk - no 6. līdz 21.augustam. Atlases sacensību grupu turnīru izloze kā vīriešu, tā sieviešu komandām notiks 26.janvārī Šveices pilsētā Mēsā.

Līdz ar to kopumā norisināsies trīs Olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīri, katrā no kuriem piedalīsies sešas komandas, bet tikai to uzvarētājas varēs startēt Olimpiādē.

Kvalifikācijas turnīrā bez Latvijas piedalīsies arī Jaunzēlande, Angola, Tunisija, Senegāla, Kanāda, Meksika, Puertoriko, Francija, Serbija, Grieķija, Itālija, Čehija, Filipīnas, Irāna, Japāna, Turcija un Horvātija.

Pēc FIBA sākotnēji izziņotās informācijas, vieta kvalifikācijas turnīrā būtu pienākusies Āzijas čempionāta piektajai spēcīgākajai komandai Libānai, tomēr tagad paziņots, ka uz kvalifikācijas turnīru uzaicinātas Latvija, Horvātija un Turcija. Zīmīgi, ka Turcija pērn Eiropas čempionātā palika tikai 14.vietā.

Zīmīgi, ka kvalifikācijas turnīra rīkotāju paziņošanai bija jānotiek jau pērn 23.novembrī, taču tika lemts šo notikumu pārcelt uz janvāri.

Jau šobrīd Riodežaneiro Olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīram kvalificējušās ASV, Brazīlija, Austrālija, Venecuēla, Argentīna, Nigērija, Spānija, Lietuva un Ķīna. Atlases turnīros tiks noskaidrotas noslēdzošās trīs dalībnieces, un kopumā Olimpiādē spēlēs 12 izlases.

Pērn Eiropas meistarsacīkstēs Latvija pirmoreiz kopš 2001.gada spēja kvalificēties ceturtdaļfinālam, bet nākamajos trijos mačos piedzīvoja zaudējumus.

Olimpiskais kvalifikācijas turnīrs dāmām no 13. līdz 19.jūnijam notiks Francijā, otrdien lēma FIBA. Latvijas dāmu izlase uz dalību Olimpiskajās spēlēs vairs nepretendē, tomēr tieši Latvijas sieviešu izlase ir līdz šim vienīgā, kas līdz šim atjaunotās Latvijas laikā sacentusies Olimpiādē, jo darīja to 2008.gadā Pekinā.

Nantē notiekošajā olimpiskajā kvalifikācijas turnīrā dāmām piedalīsies Argentīna, Baltkrievija, Dienvidkoreja, Francija, Jaunzēlande, Kamerūna, Kuba, Ķīna, Nigērija, Spānija, Turcija un Venecuēla, kas sadalīs piecas ceļazīmes.

Olimpiskajam turnīram sievietēm jau kvalificējušās ASV, Serbija, Brazīlija, Kanāda, Austrālija, Japāna un Senegāla.

Latvijas vīriešu basketbola izlase līdz šim Olimpiskajās spēlēs piedalījusies vienu reizi - 1936.gadā Berlīnē. Gadu pirms tam Latvija bija kļuvusi par pirmo Eiropas čempioni, un tā bija viena no 21 valsts, kas izgāja laukumā olimpiskajās sacensībās nacistiskajā Vācijā. Riharda Dekšenieka vadībā Latvija vispirms ar 20:17 pārspēja Urugvaju, turpinājumā ar 23:34 piekāpās Kanādai un ar 23:28 zaudēja arī Polijai, kas noslēgumā deva dalītu 15.-18.vietu.

Latvijas basketbolam ir arī vairāki Olimpiskie medaļnieki PSRS izlases sastāvā - dāmu sacensībās divreiz par olimpisko čempioni kļuvusi Uļjana Semjonova, bet reizi Tamāra Dauniene, bet vīriem zeltu ieguvis Igors Miglinieks. Tāpat Jānis Krūmiņš un Valdis Muižnieks ir trīskārtēji Olimpiskā sudraba laureāti, Maigonis Valdmanis Olimpisko sudrabu ieguva divas reizes, bet Cēzars Ozers - vienu.

Tāpat Latvijas basketbola izlase automātiski ieguvusi tiesības sacensties 2017.gada Eiropas čempionātā, kas risināsies Somijā, Izraēlā, Rumānijā un Turcijā. Šeit piektdien notiks kvalifikācijas sacensību izloze.